Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Promene prostredi: GDM_LANG=en_US.UTF-8 LANG=cs_CS.UTF-8 LANGUAGE=cs_CS.UTF-8no nic proti ale nemelo by to byt spis cs_CZ.UTF-8
Kódování, ve kterém pracuje terminál:
set termencoding=iso-8859-2
Autodetekce, nejprve zkusí zdali to může být latin1, pak utf-16 a nakonec utf-8:
set fileencodings=latin1,utf-16,utf-8
Když selže předchozí "autodetekce", tak se použije toto kódování:
set encoding=iso-8859-2
Předchozí volby mám uvedené v konfiguračním souboru a následující volbu používám, když chci z
nějakého důvodu jiné kódování:
:set fileencoding=utf-8
Úpravami na serveru jsi soubor "naboural", tj. asi se Tvé úpravy uložily v jiném kódování. Takže řešení je otevřít ve Vimu a opravit tyto "novinky". Měli by být "zmršené" pouze nově přidané znaky s diakritikou. Nebo jsou KO i ty staré?
Napravit to určitě půjde. Stejným způsobem znič soubor s obsahem:
Příšerně žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy
PŘÍŠERNĚ ŽLUŤOUČKÝ KŮŇ ÚPĚL ĎÁBELSKÉ ÓDY
A pak pošli jeho šestnáctkový výpis:
hd file.php
Mrknu co se s tím vlastně stalo a skriptík s nahrazením by to měl opravit.
Na autodetekci kódování poslouží enca
.
$ enca latin2.txt
ISO 8859-2 standard; ISO Latin 2
$ enca utf8.txt
Universal transformation format 8 bits; UTF-8
$ enca cp1250.txt
MS-Windows code page 1250
LF line terminators
Ještě jsem chvíli hledal a konečně našel Yetiho řešení (funguje nejlépe):
function GetEncoding(f)
let e = system('enca -Pe "' . a:f . '"')
let e = substitute(e, '/.*', '', '')
if e =~ 'unknown'
return 'ascii'
endif
return e
endfunc
au BufReadPre * exec "set fencs=" . GetEncoding(expand('<afile>'))
Tiskni
Sdílej: